Forum www.tirsasgchelm.fora.pl Strona Główna

www.tirsasgchelm.fora.pl
AIR SOFT GUN
 

Indywidualne poruszanie się w CQB

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.tirsasgchelm.fora.pl Strona Główna -> CIEKAWOSTKI
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Van Helsing87




Dołączył: 05 Maj 2012
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska, Chełm

PostWysłany: Pią 17:08, 11 Maj 2012    Temat postu: Indywidualne poruszanie się w CQB

Witam chciałbym przedstawić użytkownikom forum 6 punktów które pozwolą na szlifowanie i poprawe swojej postawy w poruszaniu się w CQB.

1. SKIEROWANIE NA ZAGROŻENIE.

Podczas poruszania się należy mieć świadomość, że w każdej chwili musimy być przygotowani do działania. Złe ustawienie względem przeciwnika wywołuje ogromne ryzyko. Ustawienie ciała musi być odpowiednie do danej sytuacji, w której możemy się znaleźć. Każdy powinien zadać sobie pytanie: czy aktualne położenie pozwoli mi na szybką i skuteczną reakcje?
Inne kwestie które ułatwią ocenę optymalizacji naszego ustawienia to:

- możliwość wykorzystania budowy obiektu do zapewnienia ochrony (murki, ściany etc)
- możliwość szybkiej zmiany ustawienia (odbicia) lub postawy strzeleckiej (zejście do postawy klęczącej lub leżącej)
- możliwość wykorzystania wsparcia ogniowego partnera
- możliwość prowadzenia stałej obserwacji strefy zagrożenia

2. KRÓTKIE LECZ PEWNE KROKI PIĘTA PALCE.

Im dłuższe kroki to dłuższy staje się moment, w którym nasze ciało przenosi środek ciężkości. Uderzenie w takiej chwili lub atak przeciwnika spowoduje w najlepszym wypadku chwilową utratę równowagi. Krótkie kroki zapewniają bardziej zoptymalizowaną pozycję podczas poruszania, w przypadku uderzenia w jakiś obiekt łatwiej i szybciej będzie też odzyskać równowagę. Prędkość poruszania dostosuj do swoich możliwości. Chodzi o to aby nie poruszać się ze zbyt dużą prędkością, która obniża precyzję ruchów.
Metoda wykonywania kroków jest identyczna jak w zielonej taktyce. Zaczynamy od pięty kończymy na palcach. Pozwala to na bezpieczne cofnięcie kroku w momencie wyczucia niepewnego podłoża lub przeszkody.

3. STABILIZACJA CAŁEGO CIAŁA KOŃCZYNAMI DOLNYMI.

Ustawienie ciała jest bardzo istotne w taktyce CQB. Zgodnie z pierwszą zasadą, powinno być ustawione w kierunku do zagrożenia. Pamiętaj że od ustawienia nóg zależy stabilizacja całego twojego ciała. Kręgosłup pozwala Ci na wychylenie się, częściowe odwrócenie więc to nim powinieneś pracować, w czasie gdy Twoje nogi zapewniają Ci równowagę i stabilizację. Twoją reakcję może dodatkowo zwiększyć przeniesienie ciężaru na czubki stóp. Twoja postawa wtedy powinna przypominać najprościem mówiąc postawę bokserską.

4. SYLWETKA POCHYLONA KOŃCZYNY UGIĘTE.

Plecy powinny być pochylone do przodu, cała sylwetka delikatnie obniżona (kolejna analogia do postawy bokserskiej). Prosta odpowiedź na pytanie co jest złego w wyprostowanej sylwetce i sztywnych stawach: Postawa taka znacznie obniża motorykę, refleks, tego rodzaju napięcie mięśni nie sprzyja skracaniu czasu reakcji (kolejnym sportowym przykładem jest postawa bramkarza w piłce nożnej: jego nogi są cały czas ugięte co pozwala na zachowanie skoczności i szybkiej reakcji po strzale). Dodatkowo zwiększają powierzchnię ciała narażona na ostrzał oraz łatwiej o utratę równowagi

5. OBSERWACJA OTOCZENIA.

Twoja uwaga powinna być skierowana na miejsce do którego zmierzasz lub z którym masz kontakt. Najlepiej aby podczas zmiany kierunku obserwacji pracowały nie tylko kręgi szyjne, ale aby brało udział całe ciało. Czym więcej usztywnionych partii ciała tym motoryka ciała jest coraz mniejsza. Ciało powinno być wyluzowwane i gibkie.

6. ŁOKCIE BLISKO CIAŁA.

Sytuację w której operator ma nieprawidłowo szeroko rozłożone łokcie instruktorzy USMC zwykli nazywać ironicznie „chicken wings” (skrzydełka kurczaka). Obrazuje to dosyć dosadnie negatywny efekt wywołany nienaturalnie wychyloną częścią ciała. Łokcie ustawione możliwie blisko ciała ograniczają ekspozycję na ostrzał, dodatkowo w ciasnych pomieszczeniach pozwala to na o wiele sprawniejsze manewrowanie.

Mam nadzieje że te pare punktów pomoże w ćwiczeniu CQB. Pozdrawiam wszystkich Van Helsing87. Z czasem bedą pojawiały się kolejne artykuły.


[/b]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Van Helsing87 dnia Pią 17:17, 11 Maj 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.tirsasgchelm.fora.pl Strona Główna -> CIEKAWOSTKI Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin